Praca drukarki atramentowej

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu korzystał z drukarki. Definicji tego słowa już nie trzeba nikomu wyjaśniać. To urządzenie zmieniło dotychczasowy system pracy i ułatwiło wielu osobom życie. Korzystamy z niej w domu, biurach, bibliotekach i wielu innych miejscach, posiadających bardziej lub mniej specjalistyczny sprzęt.

Na rynku jest dużo rodzajów drukarek, różniących się od siebie technologią, a co za tym idzie jakością druku. Wybór konkretnego urządzenia zależy od potrzeb konsumenta. Tego jak często będzie go używał, co będzie drukował (rozmiar, kolor dokumentów) oraz jakości drukarki. 

Jednymi z najpopularniejszych, zaraz obok drukarek laserowych, są drukarki atramentowe. Wykorzystują one do swojej pracy tusz. Za pomocą głowicy przesuwającej się od jednego końca kartki na drugi nanoszą atrament. Podczas swojego działania głowica w drukarce atramentowej zatrzymuje się co jakiś czas, aby wtrysnąć tusz na papier. Jednak jest to tak szybkie, że prawie niezauważalne. Ten sposób działania daje efekt malutkich kropek tworzących obraz. Im więcej punktów (dots per inch) tym lepsza jakość dokumentu.

Obraz do drukarki przekazywany jest najczęściej za pomocą komputera. W obecnych czasach nie jest do tego potrzebny kabel, ponieważ większość drukarek atramentowych odbiera informacje za pomocą wi-fi lub bluetooth. Następnie urządzenie zabiera kartkę z podajnika i zaczyna pracę.

To czy obraz będzie kolorowy, czy monochromatyczny zależy od dokumentu wysłanego do wydruku. Jeśli chcemy, aby był zachowany w czerni i bieli potrzebujemy do tego tuszu czarnego. Jeśli jednak obraz ma być kolorowy trzeba zaopatrzyć drukarkę atramentową w cztery tusze, które w odpowiednich proporcjach tworzą konkretne barwy.

Drukarka atramentowa posiada wiele zalet i wad. Urządzenia te nie są drogie, ich ceny plasują się w okolicach 400 zł. Jednak jednym z najczęściej wymienianych minusów jest fakt, że czasami bardziej opłaca się kupować za każdym razem nowy sprzęt niż regularnie uzupełniać zestaw tuszów.

Drukarka tuszowa dostępna w tym miejscu.

Comments are closed.